EkmekLab · Bilim odasıLevha 04 · Değirmen

Levha 04

Unun karşısında fırıncı

Bir unun ekmek olup olmayacağı daha karıştırmadan nasıl anlaşılır?

Ölçümün ilk adımı proteindir: bir buğday tanesi tipik olarak %8–⁠15 oranında protein içerir.1

bir buğday tanesinde, tipik olarak1
%8–15protein
'ekmek' ununda kuru maddede protein (Türk Gıda Kodeksi)2
%10,5en az
düşme sayısı eşiği, buğday sınıfına ve bölgeye göre3
250–350s

Adım adım

  1. Un, fırına gelmeden önce proteinden okunur: bir buğday tanesi tipik olarak %8–⁠15 oranında protein içerir.1 Türk Gıda Kodeksi'ne göre 'ekmek' unu kuru maddede, yani sudan arındırılmış ağırlıkta en az %10,5 protein içermelidir.2
  2. Protein miktarı birçok özellikle ilişkilidir: gluten miktarı, su kaldırma, yoğurma ihtiyacı ve ekmeğin özgül hacmi (ekmeğin gramı başına ölçülen hacim) onunla yüksek düzeyde ilişkilidir.4 Dört Hint buğday çeşidinde protein ile özgül hacim güçlü pozitif ilişkiliydi (r = 0,826), ama korelasyon yalnız dört çeşit üzerinden hesaplandı.5 Kalan boşluğu kalite ölçüsü doldurur: Zeleny sedimantasyon değeri unun yapı oluşturma özelliklerini tanımlar.6 Bu yüzden protein sayısı tek başına yetmez.7
  3. Şimdi sıra düşme sayısında: tanedeki nişastayı parçalayan α-amilaz arttıkça düşme sayısı düşer.8 Test un bulamacının viskozitesini, yani akışa gösterilen direnci ölçer, ama α-amilaz etkinliğini doğrudan ölçmez.8
  4. Fırında hemen okunacak sayılar ilk süzgeçtir; hamurun geleceğini gösteren cihaz ölçümleri küçük bir deneme yoğurmasıyla yapılır.9 Brabender Farinografı, yoğurma sırasında hamurun 500 BU (Brabender'ın kıvam birimi) çizgisine ulaşması için gereken su absorbsiyonunu, gelişim süresini ve aşırı yoğurmaya direncini ölçer.10 Chopin alveografında P hamurun sertliğini (mm), L uzayabilirliğini (mm), W hamuru deforme etmek için gereken enerjiyi ve IE geri toplanma yeteneğini (%) gösterir.11
  5. Unun tipi kâğıt üstünde, kül miktarıyla anlaşılır.12 Polonya'da incelenen iki undan tip 450'nin külü %0,45, tam buğday tip 1650'ninki %1,65'ti.12
  6. Sıra katkıya gelince ksilanaz öne çıkar: undaki arabinoksilanı, yani şeker birimlerinden oluşan bir polisakkariti, parçalayan bu enzim hamurun dokusunu değiştirir.13

I.

Önce protein

Kuru madde, sudan arındırılmış ağırlık demektir; Türk Gıda Kodeksi'ne göre 'ekmek' unu kuru maddede en az %10,5 protein içermelidir.2 Fırıncılık ürünleri için uygun buğday ununun protein içeriği %10,5 ile %13 arasında olmalıdır.14

Proteinin miktarı kadar kalitesi de ölçülür: Zeleny sedimantasyon testinde 3,2 g tam un 100 mililitrelik dereceli silindire konur ve çökelme hacmi okunur.15 Yüksek değer, ekmekçilik kalitesinden sorumlu gluteninin, yani hamura yapı veren proteinin daha fazla olduğuna işaret eder.6 Ulusal buğday unu standardına göre 37 ml ve üzeri birinci sınıftır.16 Değer 31–⁠36 ml ise ikinci, 22–⁠30 ml ise üçüncü sınıftır ve 22 ml'nin altı düşük kaliteli undur.16 Zeleny değeri zayıf unlarda yaklaşık 8'den, kuvvetli unlarda yaklaşık 78'e kadar değişir.17

Şek. 4.1Protein: tane, kodeks, fırıncılık
Buğday tanesi%8–15
'Ekmek' unu, en az%10,5
Fırıncılık için uygun%10,5–13

tek çalışma1,2,14

Şek. 4.2Zeleny sedimantasyon sınıfları
Birinci sınıf37 ve üzeri
İkinci sınıf31–36
Üçüncü sınıf22–30
Düşük kaliteli22'nin altı

Ulusal buğday unu standardına göre. tek çalışma16

II.

Düşme sayısı ve hamur

İkinci adım düşme sayısıdır: test un bulamacının viskozitesini, yani akışa gösterilen direnci ölçer; α-amilaz etkinliğini doğrudan ölçmez, ama tanede α-amilaz arttıkça düşme sayısı düşer.8 Ölçüm FN1000 cihazıyla 7 g tam un ve 25 mL su kullanılarak üç tekrar halinde yapılır.18

Düşme sayısı koşula bağlıdır: LMA, yani geç olgunlaşma α-amilazı, değeri düşürür ve etkilenen örnekler 150 s ile kabul eşiği arasında kalır.3 Eşik buğday sınıfına ve bölgeye göre 250–⁠350 s arasında değişir.3 Buğday hatları arasında değerler çok açılabilir: Fielder çeşidi ve iki negatif ayrışan hat 228, 297 ve 301,5 s verdi.19 Bx17A1OE hatlarının ve LMA'dan etkilenen Chara'nın değeri ise cihazın ölçebildiği en düşük değer olan 62 s'ye düştü.19

İtalya'da sınıfı birkaç ölçü birlikte ayırır: kuvvetli unlar W 300, en çok 1 P/L (sertliğin uzayabilirliğe oranı), %14,5 protein ve 15 dakika stabilite ister.20 Orta unlar W 220, en çok 0,6 P/L ve %13,5 proteinle, zayıf unlar W 160, en çok 0,6 P/L ve %11,5 proteinle ayrılır.20 Stabilite, hamurun yoğurma boyunca dayanıklılığıdır; incelenen unlarda maksimum kıvama ulaşma süresi 6,40 ile 12,78 dakika arasındaydı.21

Şek. 4.3Düşme sayısı
Eşik, sınıf ve bölgeye göre250–350
Fielder ve iki hat228–301,5
Bx17A1OE hatları ve Chara62 (ölçülebilen en düşük)

derlemeden3,19

III.

Kül, katkı ve enzim

Unun tipini kül miktarı belirler.12 Orta İtalya'dan sekiz yumuşak buğday karışımının valsli, yani taneyi silindirler arasında öğüten değirmen ürünlerinde kül tam tahıllı unlarda %1,76–⁠2,41, beyaz unda %0,54–⁠0,98 idi.22 Kore'de mor renkli bir tam buğday unuyla yapılan denemede randıman, yani unun taneden ayrılma payı %100 olduğunda, farklı ayarlarla öğütülen tam unların külü %1,4'te kaldı.23

Ölçümler bitince katkı kararı gelir: katkı maddeleri un bileşenlerinin yapısal ve fizikokimyasal özelliklerini değiştirir.24 Aynı maddeler plastikleştirici gibi davranır ve bileşenler arasındaki su geçişini yavaşlatır.24 Vital gluten, yıkanarak ayrılan glutenin 55 °C'nin altındaki ılımlı sıcaklıklarda kurutulmasıyla elde edilen tozdur.25 Mor renkli tam buğday ekmeğinde en etkili geliştirici vital glutendi.26 Onu C vitamini, enzimler ve emülgatörler, yani yağ ile suyu bir arada tutan maddeler izledi.26 İnce öğütülmüş tam unda %10 vital gluten ekmeğin hacmini 320,4 mL'den 403,5 mL'ye çıkardı.27 Aynı unda milyonda 50 oranında (50 ppm) C vitamini (askorbik asit) hacmi 371,4 mL'ye taşıdı.28 C vitamini bir oksitleyicidir: uygun dozda glutenin polimerleri içinde disülfit bağı, yani protein zincirleri arasında kükürt köprüsü, oluşumunu teşvik ederek hamur dayanımını artırır.29

Enzimler temiz etiketli bir yol sunar: pişirmede çoğunlukla tamamen denatüre olduklarından, yani ısıyla yapıları dağıldığından, ve etiketlenmeleri gerekmediğinden kimyasal ajanlara alternatif olurlar.30 Aynı işi ekşi maya da görebilir; endüstriyel fırıncılıkta mayayla birlikte kullanımı, katkıların temiz etiketli bileşenlerle değiştirilmesine olanak tanır.31 Nişasta dışı polisakkaritler, nişasta dışındaki, çok sayıda şeker biriminin glikozit bağlarıyla bağlandığı karmaşık polisakkaritlerdir.32 Ksilanazlar bunlardan arabinoksilanın glikozit bağlarını kırar.33 Hidroliz, yani suyun etkisiyle bu bağların kırılması, su emilimini azaltır ve dokuyu daha yumuşak, daha az yapışkan hâle getirir.13 Derişim arttıkça sertlik, yapışkanlık ve çiğnenebilirlik anlamlı düzeyde azaldı.34 Somun hacminde artış bildirilmiştir; bir çalışmada ise tam buğday ekmeğinde ksilanaz ve amilaz yüksekliği ve hacmi değiştirmedi.35,36

Şek. 4.4İnce öğütülmüş tam unda ekmek hacmi
Katkısız320,4
%10 vital gluten403,5
50 ppm C vitamini371,4

tek çalışma27,28

Yüzleşme

Yaygın bir inanç ve ölçümlerin söyledikleri · bütün inançlar: Efsane dosyası

Yaygın inanç

Protein oranı yüksek un iyi ekmek verir.

Ölçümler

Unun protein miktarı tek başına ekmek hacmini iyi öngören bir ölçü değildir.7 Proteini 8,48–⁠14,61 g/100 g arasında değişen dört sert kırmızı kışlık buğday çeşidinden proteini yüksek ikisinin ekmekleri daha büyük özgül hacimliydi.37 Yine de dört çeşitlik bu gözlem, protein sayısıyla tek başına karar vermeye yetmez.7

Yaygın inanç

Düşük düşme sayısı, bozuk yani filizlenmiş buğdayın işaretidir.

Ölçümler

Her düşük düşme sayısı geç olgunlaşma α-amilazından (LMA) ya da yüksek α-amilazdan kaynaklanmaz.38 Yetiştirme ortamı ve nişasta yapısı da unun jelleşmesini, yani nişastanın suyla şişip kıvam almasını ve dolayısıyla düşme sayısını etkileyebilir.38

Yaygın inanç

Ticari vital glutende bazı örnekler zayıftır; böyle bir gluten zayıf unu kurtarmaz.

Ölçümler

Zayıf bir una eklenen vital gluten, fırıncılıkta proteini düşük unlara destek için yaygın kullanılır.39 Sabit su miktarıyla yapılan pişirmelerde örnekler arasındaki farklar, örneklerin su kaldırma kapasitelerinin farklı olmasından kaynaklandı.40 Yazarlara göre su miktarı en uygun ayarlandığı sürece 'zayıf' vital gluten yoktur.40 Zayıf bir buğday ununa %25 vital gluten eklenip su en uygun ayarlandığında ekmeklerin özgül hacmi 4,25–⁠5,49 mL/g arasında oldu.41

Neden, sonuç

Kaldıraç
Unun protein oranı
Mekanizma
Protein miktarı; gluten miktarı, su kaldırma, yoğurma ihtiyacı ve ekmeğin özgül hacmi dahil unun neredeyse bütün özellikleriyle ilişkilidir.
Sonuç
Protein oranı tek başına ekmek olup olmayacağını söylemez; başka ölçümlerle birlikte okunur.4,5,7
Kaldıraç
Tanedeki α-amilaz etkinliği
Mekanizma
Düşme sayısı testi un bulamacının viskozitesini ölçer; tanede α-amilaz arttıkça düşme sayısı düşer.
Sonuç
Düşük düşme sayısı yüksek α-amilaz etkinliğine işaret eder; kabul eşiği buğday sınıfına ve bölgeye göre 250–350 s arasında değişir.8,3,19
Kaldıraç
Farinograf ölçümü
Mekanizma
Brabender Farinografı, yoğurma sırasında kesme deformasyonu altındaki hamurun 500 BU çizgisine ulaşması için gereken su absorbsiyonunu, hamur gelişim süresini ve aşırı yoğurmaya direncini ölçer.
Sonuç
Fırıncı, hamuru kurmadan önce su miktarını, gelişim süresini ve yoğurma direncini görür.10,9,21
Kaldıraç
Unun kül miktarı
Mekanizma
Un tipini kül değerleri belirler; randıman %100 olduğunda farklı öğütme ayarları külü değiştirmedi.
Sonuç
Kül, unun tipini ve içeriğini gösteren bir ölçüt olarak kalır.12,23,22
Kaldıraç
Zeleny sedimantasyon değeri
Mekanizma
Zeleny sedimantasyon değeri unun yapı oluşturma özelliklerini tanımlar; yüksek değer daha fazla glutenin içeriğine işaret eder.
Sonuç
Protein kalitesi, protein miktarı kadar belirleyicidir.6,16,17
Kaldıraç
Unun öğütme inceliği
Mekanizma
Aynı tam un ince ve iri öğütüldüğünde katkıların etkisi değişir; %10 vital gluten ince unda ekmek hacmini 320,4 mL'den 403,5 mL'ye çıkarır.
Sonuç
Aynı doz, ince ve iri öğütlü unda farklı sonuç verir.27,26,28
Kaldıraç
Ksilanaz ilavesi
Mekanizma
Ksilanazlar arabinoksilanları parçalayarak çözünür arabinoksilanı artırır; hidroliz su emilimini azaltıp gluten gelişimini etkiler.
Sonuç
Ürün dokusu daha yumuşak, daha az yapışkan ve pürüzsüz olur.33,42,13,34

Kaynakların ayrıldığı yerler

  • Düşük düşme sayısının tek nedeni geç olgunlaşma mıdır?38,19,3,43
  • Ksilanaz ekmek hacmini artırır mı, değiştirmez mi?35,36,13,34
  • Zayıf una eklenen vital gluten işe yarar mı?40,41,39
  • Ksilanaz arabinoksilanları glutenden uzaklaştırır mı?44,45,46

Bu anın canlıları ve molekülleri

Föy · Enzim

Ksilanaz

Ksilan omurgasındaki beta-1,4 bağlarının yarılmasını katalizleyen hidrolitik enzimlerdir47

Föyün tamamı
Ne yapar
Arabinoksilanlardaki glikozit bağlarını kırarak onları daha küçük parçalara ayırır33
Suda çözünmeyen arabinoksilanları suda çözünür hâle getirip gaz tutmayı iyileştirerek ekmek hacmini artırabilir48
Hmxyn enzimi ksilopentoz, ksilotetraoz ve ksilotriozu ana ürün olarak ksilobiyoza hidroliz etmiş ancak ksilobiyozu hidroliz etmemiştir49
Hangi koşulda çalışır
Rekombinant Hmxyn ksilanazı 45 °C sıcaklıkta ve pH 6,5 değerinde maksimum aktivite gösterdi50
Hamurda ne olur
Ekmekçilikte dışarıdan eklenen ksilanazlar, ekmek özelliklerini iyileştirmek için çözünür arabinoksilan miktarını artırır42
Ekmeğe etkisi
Somun hacminde artış, ekmekçilik puanlarında iyileşme, daha ince ve yumuşak ekmek içi yapısı ile uzatılmış raf ömrü, ekmek kalitesine olumlu etkileri arasındadır35
Endo-beta-1,4-ksilanazlar ekmekçilik süreçlerinde hamur işlenebilirliğini ve ekmek kalitesini geliştirmek amacıyla yaygın olarak kullanılır51

Notlar ve kaynaklar

  1. 1tek çalışmaWheat · Journal of Experimental Botany, 2009 · doi
  2. 2tek çalışmaPhysicochemical, dough rheological and gluten aggregation properties of flours used in the production of flat breads in Eskişehir · European Food Science and Engineering, 2024 · doi
  3. 3derlemedenDoes Late Maturity Alpha-Amylase Impact Wheat Baking Quality? · 2018 · doi
  4. 4tek çalışmaWholegrain triticale sourdough: Effects of triticale:Wheat flour ratio and hydration level on bread quality · 2024 · doiComparative Study on Gluten Protein Composition of Ancient (Einkorn, Emmer and Spelt) and Modern Wheat Species (Durum and Common Wheat) · Foods, 2019 · doi
  5. 5tek çalışmaRelationship of gliadin and glutenin proteins with dough rheology, flour pasting and bread making performance of wheat varieties · 2012 · doi
  6. 6derlemedenCharacteristics of Technological Properties of Grain and Flour from Ancient Varieties of Wheat (Einkorn, Emmer and Spelt) · Acta Universitatis Cibiniensis. Series E: Food Technology, 2020 · doi
  7. 7derlemedenRelationship of gliadin and glutenin proteins with dough rheology, flour pasting and bread making performance of wheat varieties · 2012 · doi
  8. 8derlemedenDoes Late Maturity Alpha-Amylase Impact Wheat Baking Quality? · 2018 · doi
  9. 9tek çalışmaA comparative study among methods used for wheat flour analysis and for measurements of gluten properties using the Wheat Gluten Quality Analyser (WGQA) · Food Science and Technology, 2014 · doi
  10. 10tek çalışmaPasting properties, baking quality, and starch digestibility of einkorn, emmer, spelt, and hard red spring wheat · Cereal Chemistry, 2023 · doiEffect of wheat bran and enzyme addition on dough functional performance and phytic acid levels in bread · 2008 · doiRoller Milling and Stone Milling: Effect on Soft Wheat Flour, Dough, and Bread Properties · ACS Food Science & Technology, 2025 · doi
  11. 11tek çalışmaWater mobility and microstructure of gluten network during dough mixing using TD NMR · 2022 · doi
  12. 12tek çalışmaTechnological Methods for Reducing the Content of Fructan in Wheat Bread · Foods, 2019 · doi
  13. 13derlemedenAssessing the Impact of Arabinoxylans on Dough Mixing Properties and Noodle-Making Performance through Xylanase Treatment · Foods, 2024 · doi
  14. 14derlemedenA comparative study among methods used for wheat flour analysis and for measurements of gluten properties using the Wheat Gluten Quality Analyser (WGQA) · Food Science and Technology, 2014 · doi
  15. 15tek çalışmaSome Physical and Physicochemical Characteristics of Local Karakılçık Wheat Varieties Grown in Different Provinces of Türkiye · Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tarım ve Doğa Dergisi, 2024 · doi
  16. 16tek çalışmaSome Physical and Physicochemical Characteristics of Local Karakılçık Wheat Varieties Grown in Different Provinces of Türkiye · Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tarım ve Doğa Dergisi, 2024 · doi
  17. 17tek çalışmaA Comprehensive Study on the Influence of Sodium Chloride on the Technological Quality Parameters of Soft Wheat Dough · Foods, 2020 · doi
  18. 18tek çalışmaOver-Expression of a Wheat Late Maturity Alpha-Amylase Type 1 Impact on Starch Properties During Grain Development and Germination · Frontiers in Plant Science, 2022 · doi
  19. 19tek çalışmaOver-Expression of a Wheat Late Maturity Alpha-Amylase Type 1 Impact on Starch Properties During Grain Development and Germination · Frontiers in Plant Science, 2022 · doi
  20. 20tek çalışmaA Comprehensive Study on the Influence of Sodium Chloride on the Technological Quality Parameters of Soft Wheat Dough · Foods, 2020 · doi
  21. 21tek çalışmaRoller Milling and Stone Milling: Effect on Soft Wheat Flour, Dough, and Bread Properties · ACS Food Science & Technology, 2025 · doi
  22. 22tek çalışmaStone Milling versus Roller Milling in Soft Wheat: Influence on Products Composition · Foods, 2019 · doi
  23. 23tek çalışmaCombined Effects of Particle Size and Dough Improvers on Improving the Quality of Purple-Colored Whole Wheat Bread · Foods, 2023 · doi
  24. 24tek çalışmaWheat flour constituents: how they impact bread quality, and how to impact their functionality · Trends in Food Science & Technology, 2005 · doiBread Staling: Molecular Basis and Control · 2003 · doi
  25. 25tek çalışmaWater Absorption Capacity Determines the Functionality of Vital Gluten Related to Specific Bread Volume · 2021 · doi
  26. 26tek çalışmaCombined Effects of Particle Size and Dough Improvers on Improving the Quality of Purple-Colored Whole Wheat Bread · Foods, 2023 · doi
  27. 27tek çalışmaCombined Effects of Particle Size and Dough Improvers on Improving the Quality of Purple-Colored Whole Wheat Bread · Foods, 2023 · doi
  28. 28tek çalışmaCombined Effects of Particle Size and Dough Improvers on Improving the Quality of Purple-Colored Whole Wheat Bread · Foods, 2023 · doi
  29. 29derlemedenHow to impact gluten protein network formation during wheat flour dough making · 2019 · doi
  30. 30derlemedenHow to impact gluten protein network formation during wheat flour dough making · 2019 · doi
  31. 31derlemedenComposition and function of sourdough microbiota: From ecological theory to bread quality · International Journal of Food Microbiology, 2016 · doi
  32. 32tek çalışmaEffects of non-starch polysaccharide on starch gelatinization and digestibility: a review · 2023 · doi
  33. 33derlemedenHydrolytic enzymes and their directly and indirectly effects on gluten and dough properties: An extensive review · 2021 · doiThe role of non-starch polysaccharides in determining the air-water interfacial properties of wheat, rye, and oat dough liquor constituents · Food Hydrocolloids, 2020 · doiAssessing the Impact of Arabinoxylans on Dough Mixing Properties and Noodle-Making Performance through Xylanase Treatment · Foods, 2024 · doiInfluence of α-amylase, xylanase and cellulase on the rheological properties of bread dough enriched with oat bran · Scientific Reports, 2023 · doi
  34. 34tek çalışmaAssessing the Impact of Arabinoxylans on Dough Mixing Properties and Noodle-Making Performance through Xylanase Treatment · Foods, 2024 · doi
  35. 35derlemedenAssessing the Impact of Arabinoxylans on Dough Mixing Properties and Noodle-Making Performance through Xylanase Treatment · Foods, 2024 · doi
  36. 36tek çalışmaCombined Effects of Particle Size and Dough Improvers on Improving the Quality of Purple-Colored Whole Wheat Bread · Foods, 2023 · doi
  37. 37tek çalışmaEffect of bran particle size on rheology properties and baking quality of whole wheat flour from four different varieties · 2023 · doi
  38. 38tek çalışmaDoes Late Maturity Alpha-Amylase Impact Wheat Baking Quality? · 2018 · doi
  39. 39derlemedenWater Absorption Capacity Determines the Functionality of Vital Gluten Related to Specific Bread Volume · 2021 · doi
  40. 40tek çalışmaWater Absorption Capacity Determines the Functionality of Vital Gluten Related to Specific Bread Volume · 2021 · doi
  41. 41tek çalışmaWater Absorption Capacity Determines the Functionality of Vital Gluten Related to Specific Bread Volume · 2021 · doi
  42. 42tek çalışmaUse of Sourdough in Low FODMAP Baking · Foods, 2018 · doiSourdough fermentation of wholemeal wheat bread increases solubility of arabinoxylan and protein and decreases postprandial glucose and insulin responses · 2009 · doi
  43. 43tek çalışmaDoes Late Maturity Alpha-Amylase Impact Wheat Baking Quality? · 2018 · doi
  44. 44derlemedenHydrolytic enzymes and their directly and indirectly effects on gluten and dough properties: An extensive review · 2021 · doi
  45. 45derlemedenHydrolytic enzymes and their directly and indirectly effects on gluten and dough properties: An extensive review · 2021 · doi
  46. 46derlemedenHydrolytic enzymes and their directly and indirectly effects on gluten and dough properties: An extensive review · 2021 · doi
  47. 47derlemedenCharacterization and application of a novel xylanase from Halolactibacillus miurensis in wholewheat bread making · Frontiers in Bioengineering and Biotechnology, 2022 · doi
  48. 48derlemedenCombined Effects of Particle Size and Dough Improvers on Improving the Quality of Purple-Colored Whole Wheat Bread · Foods, 2023 · doiAssessing the Impact of Arabinoxylans on Dough Mixing Properties and Noodle-Making Performance through Xylanase Treatment · Foods, 2024 · doi
  49. 49tek çalışmaCharacterization and application of a novel xylanase from Halolactibacillus miurensis in wholewheat bread making · Frontiers in Bioengineering and Biotechnology, 2022 · doi
  50. 50tek çalışmaCharacterization and application of a novel xylanase from Halolactibacillus miurensis in wholewheat bread making · Frontiers in Bioengineering and Biotechnology, 2022 · doi
  51. 51tek çalışmaModification of the Secondary Binding Site of Xylanases Illustrates the Impact of Substrate Selectivity on Bread Making · Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2016 · doi
  52. 52tek çalışmaA Comprehensive Study on the Influence of Sodium Chloride on the Technological Quality Parameters of Soft Wheat Dough · Foods, 2020 · doi
  53. 53derlemedenTürkiye’ye Ait Yerel Ekmeklik Buğday Çeşitlerinden Seçilen Saf Hatlar ile Bazı Tescilli Çeşitlerin Tane Kalite Özelliklerinin Belirlenmesi · Turkish Journal of Agriculture - Food Science and Technology, 2022 · doi
  54. 54derlemedenDoes Late Maturity Alpha-Amylase Impact Wheat Baking Quality? · 2018 · doi
  55. 55tek çalışmaRye Bread Defects: Analysis of Composition and Further Influence Factors as Determinants of Dry-Baking · Foods, 2020 · doi
  56. 56derlemedenDoes Late Maturity Alpha-Amylase Impact Wheat Baking Quality? · 2018 · doi
  57. 57tek çalışmaPasting properties, baking quality, and starch digestibility of einkorn, emmer, spelt, and hard red spring wheat · Cereal Chemistry, 2023 · doi
  58. 58tek çalışmaDynamic Study on Water State and Water Migration during Gluten–Starch Model Dough Development under Different Gluten Protein Contents · Foods, 2024 · doi
  59. 59tek çalışmaWater mobility and microstructure of gluten network during dough mixing using TD NMR · 2022 · doi
  60. 60derlemedenThe entrainment and evolution of gas bubbles in bread dough—A review · Cereal Chemistry, 2023 · doi
  61. 61tek çalışmaEvaluating the breadmaking potential of wholemeal flours from einkorn, emmer, and spelt grown in the Canadian prairies · Cereal Chemistry, 2025 · doi
  62. 62tek çalışmaImpact of Dairy Ingredients on Wheat Flour Dough Rheology and Bread Properties · Foods, 2020 · doi
  63. 63derlemedenEffects of Roller Milling Parameters on Wheat-Flour Damaged Starch: A Comprehensive Passage Analysis and Response-Surface Methodology Optimization · 2024 · doi
  64. 64derlemedenUnravelling the bread-making functionality of gluten-rich sub-aleurone flour obtained by dry fractionation of wheat miller’s bran · Food Research International, 2024 · doi
  65. 65tek çalışmaStone Milling versus Roller Milling in Soft Wheat: Influence on Products Composition · Foods, 2019 · doiStone Milling versus Roller Milling in Soft Wheat (Part 2): Influence on Nutritional and Technological Quality of Products · Foods, 2022 · doi
  66. 66tek çalışmaWheat Sourdough Breadmaking: A Scoping Review · Annual Review of Food Science and Technology, 2024 · doi
  67. 67tek çalışmaWheat Sourdough Breadmaking: A Scoping Review · Annual Review of Food Science and Technology, 2024 · doi
  68. 68tek çalışmaWheat Sourdough Breadmaking: A Scoping Review · Annual Review of Food Science and Technology, 2024 · doi
  69. 69tek çalışmaComparative Study on Protein Quality and Rheological Behavior of Different Wheat Species · 2020 · doi
  70. 70tek çalışmaAssessment of the Suitability of Flour Obtained from Mountain Rye Grain Milling and the Method of Dough Fermentation for the Production of Rye Bread · Foods, 2024 · doi
  71. 71tek çalışmaThe Large and Diverse Family of Mediterranean Flat Breads: A Database · 2022 · doi
  72. 72derlemedenTürkiye’ye Ait Yerel Ekmeklik Buğday Çeşitlerinden Seçilen Saf Hatlar ile Bazı Tescilli Çeşitlerin Tane Kalite Özelliklerinin Belirlenmesi · Turkish Journal of Agriculture - Food Science and Technology, 2022 · doi
  73. 73tek çalışmaWheat · Journal of Experimental Botany, 2009 · doi
  74. 74tek çalışmaA Rapid Detection of Whole Wheat Gluten Quality by a Novel Chemometric Technique—GlutoPeak · Foods, 2022 · doi
  75. 75tek çalışmaA comparative study among methods used for wheat flour analysis and for measurements of gluten properties using the Wheat Gluten Quality Analyser (WGQA) · Food Science and Technology, 2014 · doi
  76. 76derlemedenEffect of protein–starch interactions on starch retrogradation and implications for food product quality · 2023 · doiComparative Study on Protein Quality and Rheological Behavior of Different Wheat Species · 2020 · doi
  77. 77tek çalışmaFundamental and Empirical Rheological Behaviour of Wheat Flour Doughs and Comparison with Bread Making Performance · 1996 · doi
  78. 78tek çalışmaAssessing the Impact of Arabinoxylans on Dough Mixing Properties and Noodle-Making Performance through Xylanase Treatment · Foods, 2024 · doi
  79. 79tek çalışmaAssessment of the Suitability of Flour Obtained from Mountain Rye Grain Milling and the Method of Dough Fermentation for the Production of Rye Bread · Foods, 2024 · doi
  80. 80derlemedenRheology and the breadmaking process · Journal of Cereal Science, 2003 · doi
  81. 81tek çalışmaAssessing the Impact of Arabinoxylans on Dough Mixing Properties and Noodle-Making Performance through Xylanase Treatment · Foods, 2024 · doi
  82. 82tek çalışmaEstimation of the baking quality of wheat flours based on rheological parameters of the mixolab curve · Czech Journal of Food Sciences, 2011 · doi
  83. 83derlemedenEffects of non-starch polysaccharide on starch gelatinization and digestibility: a review · 2023 · doi
  84. 84tek çalışmaCombined Effects of Particle Size and Dough Improvers on Improving the Quality of Purple-Colored Whole Wheat Bread · Foods, 2023 · doi
  85. 85tek çalışmaSome Physical and Physicochemical Characteristics of Local Karakılçık Wheat Varieties Grown in Different Provinces of Türkiye · Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tarım ve Doğa Dergisi, 2024 · doi
  86. 86tek çalışmaMicrobial Transglutaminase Is Immunogenic and Potentially Pathogenic in Pediatric Celiac Disease · Frontiers in Pediatrics, 2018 · doi
  87. 87tek çalışmaAssessing the Impact of Arabinoxylans on Dough Mixing Properties and Noodle-Making Performance through Xylanase Treatment · Foods, 2024 · doi
  88. 88tek çalışmaInfluence of α-amylase, xylanase and cellulase on the rheological properties of bread dough enriched with oat bran · Scientific Reports, 2023 · doi
  89. 89tek çalışmaAssessing the Impact of Arabinoxylans on Dough Mixing Properties and Noodle-Making Performance through Xylanase Treatment · Foods, 2024 · doi
  90. 90derlemedenPorous Crumb Structure of Leavened Baked Products · International Journal of Food Science, 2018 · doi
  91. 91derlemedenXylanase Inhibitors Bind to Nonstarch Polysaccharides · Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2007 · doi
Kanıt çekmecesi · bu anın dayandığı 87 bilgi
  1. Buğday tanesi tipik olarak %8–15 oranında protein içerir.1
  2. Dört buğday çeşidiyle yapılan bir çalışmada unun protein miktarı ekmeğin özgül hacmiyle güçlü pozitif ilişkiliydi (r = 0,826).5
  3. Unun protein miktarı tek başına ekmek hacmini iyi öngören bir ölçü değildir.7
  4. Zeleny sedimantasyon değeri unun yapı oluşturma özelliklerini tanımlar; bu parametrenin yüksek olması ekmekçilik kalitesinden sorumlu glutenin içeriğinin daha fazla olduğuna işaret eder.6
  5. Düşme sayısı (Falling Number) testi un bulamacının viskozitesini ölçer, α-amilaz etkinliğini doğrudan ölçmez; tanede α-amilaz arttıkça düşme sayısı düşer.8
  6. LMA'dan etkilenen örneklerin düşme sayısı 150 s ile kabul eşiği (buğday sınıfına ve bölgeye göre 250–350 s) arasında kalır; α-amilaz etkinliğinin iki-üç kat artması düşme sayısını Avustralya'daki 300 s sınırının altına indirmeye yeter.3
  7. Fielder çeşidi ve iki negatif ayrışan hattın düşme sayısı sırasıyla 228, 297 ve 301,5 s idi; Bx17A1OE hatlarının ve LMA'dan etkilenen Chara'nın değeri cihazın ölçebildiği en düşük değer olan 62 s'ye düştü.19
  8. Brabender Farinografı, yoğurma sırasında kesme deformasyonu altındaki hamurun 500 BU çizgisine ulaşması için gereken su absorbsiyonunu, hamur gelişim süresini ve aşırı yoğurmaya direncini ölçer.10
  9. Polonya'da incelenen iki undan açık renkli tip 450 unun kül miktarı %0,45, tam buğday tip 1650 ununki %1,65'ti; un tipini bu kül değerleri belirler.12
  10. Bir çalışmanın yazarlarına göre α-amilazı yüksek her un düşük düşme sayısı verir, ama her düşük düşme sayısı geç olgunlaşma α-amilazından (LMA) ya da yüksek α-amilazdan kaynaklanmaz; aktarılan çalışmalara göre yetiştirme ortamı ve nişasta yapısı da unun jelleşmesini ve dolayısıyla düşme sayısını etkileyebilir.38
  11. Fırıncılıkta katkı maddeleri, un bileşenlerinin yapısal ve fizikokimyasal özelliklerini değiştirip işlevselliğini optimize etmek, plastikleştirici olarak davranmak, nişasta-protein etkileşimlerini düzenlemek ve bileşenler arasındaki su geçişini yavaşlatmak amacıyla kullanılır.24
  12. Vital gluten, yıkanarak ayrılan glutenin 55 °C'nin altındaki ılımlı sıcaklıklarda kurutulmasıyla elde edilen tozdur.25
  13. Oksitleyici maddeler uygun dozlarda glutenin polimerleri içinde disülfit bağı oluşumunu teşvik ederek hamur dayanımını artırır.29
  14. Undaki arabinoksilanların ksilanazla hidrolizi su emilimini azaltıp gluten gelişimini etkileyerek ürün dokusunu daha yumuşak, daha az yapışkan ve pürüzsüz hale getirir.13
  15. Bir çalışmada tam buğday ekmeğine eklenen ksilanaz (50–150 ppm) ve amilaz (5–15 ppm) ekmek yüksekliğini ve hacmini anlamlı biçimde değiştirmedi.36
  16. Fırıncılık ürünleri için uygun buğday unu protein içeriği %10,5 ile %13 arasında olmalıdır (Schiller, 1984 atfı).14
  17. Türk Gıda Kodeksi'ne göre 'ekmek' unu kuru maddede en az %10,5 protein içermelidir.2
  18. Gluten miktarı, su kaldırma, yoğurma ihtiyacı ve ekmeğin özgül hacmi dahil unun neredeyse bütün özellikleri protein miktarıyla yüksek düzeyde ilişkilidir.4
  19. Proteini 8,48–14,61 g/100 g arasında değişen dört sert kırmızı kışlık buğday çeşidinden, proteini yüksek olan ikisinin (12,54 ve 14,61 g/100 g) beyaz ekmekleri daha büyük özgül hacimliydi.37
  20. İncelenen 176 ekmeklik buğday unu örneğinde kuru maddede protein içeriği %8,2 ile %15,0 arasında (ortalama %11,4) değişirken, Zeleny sedimantasyon değerleri 18 ile 68 mL arasında (ortalama 35 mL) dağılım göstermiştir.52
  21. Zeleny sedimantasyon değerinin çok düşük proteinli zayıf glutenli unlar için yaklaşık 8'den çok yüksek proteinli kuvvetli glutenli unlar için yaklaşık 78'e kadar değiştiği kabul edilir.17
  22. Ulusal buğday unu standardına göre çökelme değeri 37 ml ve üzeri 1. sınıf sayılırken, değer 31–36 ml ise 2. sınıf, 22–30 ml ise 3. sınıf ve 22 ml'nin altında ise düşük kaliteli buğday unu sayılmaktadır.16
  23. Zeleny sedimantasyon testinde 3,2 g tam buğday unu 100 ml'lik dereceli silindire konur; sediman hacmi, %14 neme göre düzeltme faktörüyle hesaplanır.15
  24. Ekmeklik buğdayda Zeleny sedimantasyon değerinin 36 ml ve üzeri kaliteli, 45 ml ve üzeri ekstra kaliteli sayıldığı aktarılır.53
  25. Düşme sayısı testi 1960'ta Hagberg tarafından tanenin α-amilaz etkinliğini hızlıca belirlemek için geliştirildi, sonra sanayide filizlenme hasarlı taneyi saptama testi olarak benimsendi.54
  26. Düşme sayısı, FN1000 cihazıyla 7 g tam un ve 25 mL su kullanılarak üç tekrar halinde ölçüldü.18
  27. Düşme sayısı, Hagberg-Perten ilkesine ve ICC 107 yöntemine göre belirlendi.55
  28. Avustralya'da düşme sayısı düşük çıkan ekmeklik buğday yem sınıfına düşürülebilir ve bu üreticiye ton başına 20–50 Avustralya doları kayıp getirebilir.56
  29. Öğütme kepeği ve aleurona özgü enzimleri ayırdığı için beyaz unun düşme sayısının genellikle tam undan yüksek olduğu aktarılır; ancak bir çalışmada beyaz unların eşdeğer düşme sayısı (yaklaşık 157–234 s) Yanco tam un alt örneklerinden beklenmedik biçimde düşük çıktı.43
  30. Farinograf ölçümleri, yüzde 14 neme sahip 300 g un ile yapıldı ve test iki kez yürütüldü.9
  31. Bu çalışmadaki unlarda hamurun maksimum kıvama ulaşma süresi (geliştirme süresi) 6,40 ile 12,78 dakika arasındaydı.21
  32. Kavuzlu buğday unlarında farinograf parametreleri (su absorbsiyonu, tepe süresi ve hamur stabilitesi); pişirme suyu absorbsiyonu, yoğurma süresi, fırın sıçraması ve somun hacmiyle pozitif korelasyon gösterir.57
  33. Gluten protein içeriği %10'dan %26'ya çıktığında farinografta gelişme süresi 0,5 dakikadan 6,0 dakikaya çıktı, su absorbsiyonu %55,1'den %64,4'e yükseldi ve yumuşama derecesi 198 BU'dan 16 BU'ya düştü.58
  34. Hidrasyon kapasitesi, Brabender farinografıyla belirlenen, 100 g yaş una düşen su miktarıdır (g).59
  35. Mayalanma boyunca artan su miktarının kabarcık genleşmesini geciktirici etkisi, farinograf su absorbsiyonu daha yüksek olan unlardan yapılan hamurlarda daha belirgindir.60
  36. Unun Karıştırma Tolerans İndeksi (MTI), hamurun aşırı yoğurmaya karşı direncini ve yoğurma sırasında gluten yapısının bozulma hızını gösteren bir ölçüttür.61
  37. İtalyan sınıflandırmasında kuvvetli unlar Alveograf W 300, en çok 1 P/L, %14,5 protein ve 15 dakika stabilite gerektirirken, orta unlar W 220, en çok 0,6 P/L ve %13,5 protein; zayıf unlar ise W 160, en çok 0,6 P/L ve %11,5 protein gerektirir.20
  38. Chopin alveografında P hamurun sertliğini (mm), L uzayabilirliğini (mm), W hamuru deforme etmek için gereken enerjiyi, IE ise hamurun deformasyondan sonra geri toplanma yeteneğini (%) gösterir.11
  39. Un örneğinin alveogram parametreleri P 85,00 mm, L 62,00 mm, W 189,5 ve P/L oranı 1,39 idi.62
  40. Valsli öğütme ürünlerinde kül, iri kepekte kuru maddede %6,03–7,23, ince kepekte %3,38–4,15, tam tahıllı unlarda %1,76–2,41, beyaz unda yalnız %0,54–0,98 idi; protein ürünler arasında daha az değişti (iri kepekte %16,8–18,5, beyaz unda %11,3–13,1).22
  41. Randıman %100 olduğu için farklı ayarlarla öğütülen tam unların hepsinin külü %1,4 idi; öğütme koşulları külü değiştirmedi.23
  42. Birikimli kül eğrisi, unun birikimli kül miktarı ile birikimli un randımanı arasındaki ilişkiyi gösterir; değirmen verimliliğinin ana göstergesi sayılır ve düşük randıman bölgesinde eğrinin az yükselmesi iyi verimliliğe işaret eder.63
  43. Orth ve Mander'e (1975) göre un randımanı %66'dan %80'e çıktığında kül içeriği %0,40–0,44'ten %0,50–0,52'ye yükseldi.64
  44. Toplam diyet lifi, toplam yağ ve alkilrezorsinoller unda kepek ve rüşeymin bulunduğunun olası belirteçleridir; fitik asit aralıkları da tam tahıllı (kuru maddede yaklaşık 1,0–1,6 g/100 g) ve beyaz unda (0,10–0,17 g/100 g) keskin biçimde ayrıldığından tam unu tanımlamaya yardım edebilir.65
  45. Bir literatür taramasında, ekşi mayalı ekmek somunlarının özgül hacmi 1,0–6,4 mL/g arasında değişiyordu.66
  46. %0,2'den az fırıncı mayası içeren ekşi mayalı ekmeklerin medyan özgül hacmi 2,2 mL/g iken, %0,2'den fazla maya eklendiğinde medyan değer 3,23 mL/g'a ulaşır.67
  47. Ekşi maya içermeyen fırıncı mayalı kontrol ekmekleri 2,85 mL/g medyan özgül hacim sergiler.68
  48. Buğday çeşitlerinin pişirme performansı; gluten miktarı, gluten indeksi, Zeleny sedimantasyon testi, hamur stabilitesi, gelişme süresi ve gliadin miktarı parametreleriyle belirlenir.69
  49. Pişirme değeri, unun ve hamurun özelliklerini tanımlayan ve bu undan yapılacak ekmeğin kalitesini öngörmeye imkân veren bir özellikler kümesidir.70
  50. Yassı ekmek yapımında kullanılan rafine buğday unu için genel teknik şartnameler en az %9 protein, en az %25 yaş gluten, Alveograf W değeri en az 180 ve P/L oranı en fazla 1 olmasını gerektirir.71
  51. Ekmeklik buğdayda maya ile mayalanan ekmek için %14 protein oranı ideal kabul edilir.72
  52. Derlemede, Birleşik Krallık'ta Chorleywood ekmekçiliği için gereken %13 protein oranına sahip hektar başına 10 tonluk bir buğday ürünü örnek alınır.73
  53. Tam buğday unu örneklerinin protein içeriği; çeşit, bölge ve çevre koşullarına bağlı olarak %7,3 ile %14 arasında değişti.74
  54. 59 buğday unu örneğinde protein içeriği %6,56 ile %15,40 arasında değişti; ortalama %11,14 idi.75
  55. Osborne protein fraksiyonları çözünürlüklerine göre sınıflandırılır: albüminler suda, globülinler 0,5 M tuz çözeltisinde, prolaminler %70–90 etanollü suda, gluteninler ise seyreltik asit veya alkali çözeltilerde çözünür.76
  56. Ampirik reolojik testlerde bisküvilik un hamuru, diğer buğday hamurlarına kıyasla daha düşük uzayabilirlik göstermiştir.77
  57. Ksilanaz WU uygulamasıyla SDS sedimantasyon hacmindeki artış zayıf unda (W) en yüksek, kuvvetli unda (S) en düşük düzeyde kalmış; enzim zayıf glutenli unlarda gluten gelişimini daha belirgin etkilemiştir.78
  58. Un elek analizinde eşdeğer elek çapları 132, 150, 180, 265 ve 315 μm olan bir elek seti kullanıldı.79
  59. Tahıl sanayisinde hamur reolojisini tanımlamak için Penetrometre, Tekstürometre, Konsistometre, Amilograf, Farinograf, Miksograf, Ekstensigraf ve Alveograf gibi çok çeşitli ampirik cihazlar kullanılır.80
  60. Sedimantasyon süresi ilerledikçe SDS hacimleri azalmış; gluten kararsızlığını gösteren 20 ile 60 dakika arasındaki düşüş eğimi S (0,16) < W (0,19) < M (0,26) sırasını izlemiştir.81
  61. Mixolab hamur stabilitesi, Zeleny testi ve yaş gluten miktarıyla anlamlı biçimde ilişkiliydi.82
  62. Enzimler pişirme sırasında çoğunlukla tamamen denatüre olduklarından ve etiketlenmeleri gerekmediğinden, kimyasal ajanlara temiz etiketli bir alternatif sunar.30
  63. Endüstriyel fırıncılıkta ekşi mayanın ekmek mayasıyla birlikte bir ekmek geliştirici olarak kullanılması, katkı maddelerinin temiz etiketli bileşenlerle değiştirilmesine olanak tanır.31
  64. Mor renkli tam buğday ekmeğinde en etkili hamur geliştirici vital gluten oldu, onu C vitamini (askorbik asit), enzimler (amilaz ve ksilanaz) ve emülgatörler (DATEM ve SSL) izledi; etkiler ince öğütülmüş unda daha güçlüydü.26
  65. Bir polisakkaritin nişasta jelleşmesine etkisi kökenine, yapısına, molekül ağırlığına, iyonik yüküne ve esnekliğine bağlıdır.83
  66. Nişasta dışı polisakkaritler, nişasta dışındaki, çok sayıda şeker biriminin glikozit bağlarıyla bağlandığı karmaşık polisakkaritlerdir.32
  67. %10 vital gluten ince öğütülmüş tam undan yapılan ekmeğin hacmini 320,4 mL'den 403,5 mL'ye, yüksekliğini 41,6 mm'den 50,4 mm'ye çıkardı; iri öğütülmüş unda artış küçüktü.27
  68. Zayıf bir buğday ununa %25 vital gluten eklenip su miktarı en uygun ayarlandığında ekmeklerin özgül hacmi 4,25–5,49 mL/g arasında oldu; %20, %25 ve %30 arasından gaz kabarcıklarının en düzgün dağıldığı içi %25 verdi.41
  69. Fırıncılıkta vital gluten, proteini düşük zayıf unları desteklemek ve pişirme performanslarını artırmak için yaygın kullanılır.39
  70. Sabit su miktarıyla yapılan pişirmelerde vital gluten örnekleri arasındaki farklar örneklerin su kaldırma kapasitelerinin farklı olmasından kaynaklandı; yazarlara göre su miktarı en uygun ayarlandığı sürece 'zayıf' vital gluten yoktur.40
  71. 50 ppm C vitamini (askorbik asit) ince öğütülmüş tam undan yapılan ekmeğin hacmini 320,4 mL'den 371,4 mL'ye çıkardı; iri öğütülmüş unda değişim azdı.28
  72. %1 SSL ince öğütülmüş tam unun ekmek hacmini 320,4 mL'den 357,5 mL'ye, %1 DATEM ise yalnız 340,4 mL'ye çıkardı; iki emülgatörün de iri öğütülmüş unda etkisi az ya da yoktu.84
  73. Tam tahıllı unlardan ekmek pişirirken, düşme sayısının 250 ± 25 saniye olması için uygun miktarda amilaz eklenmesi önerilir.85
  74. Mikrobiyal transglutaminaz, gıda katkı maddesi tanımı dışına çıkan bir işlem yardımcısı olarak kabul edildiğinden etiket üzerinde belirtilmez.86
  75. Endo-beta-1,4-ksilanazlar (EC 3.2.1.8), ekmekçilik süreçlerinde hamur işlenebilirliğini ve ekmek kalitesini geliştirmek amacıyla yaygın olarak kullanılır.51
  76. Ekmekçilikte dışarıdan eklenen ksilanazlar, ekmek özelliklerini iyileştirmek için çözünür arabinoksilan (pentozan) miktarını artırır; bu sırada düşük polimerleşme dereceli arabinoksilan oligosakkaritleri de oluşabilir.42
  77. Ksilanazlar, ksilan omurgasındaki beta-1,4 bağlarının yarılmasını katalizleyen hidrolitik enzimlerdir.47
  78. Ksilanazların ekmek kalitesine olumlu etkileri arasında somun hacminde artış, ekmekçilik puanlarında iyileşme, daha ince ve yumuşak ekmek içi yapısı ile uzatılmış raf ömrü bildirilmiştir.35
  79. Ksilanaz derişimi arttıkça, arabinoksilanların hidrolizinin molekül ağırlığını ve su tutma kapasitesini düşürmesi nedeniyle unların su SRC değerleri azalmıştır (p < 0,05).87
  80. Standart buğday unu hamuruna ksilanaz eklenmesi su kaldırmayı, gelişme süresini, stabiliteyi, uzayabilirliği, yapışkanlığı ve yoğurma tolerans indeksini anlamlı derecede artırmıştır.88
  81. Ksilanaz derişimi arttıkça unların SDS sedimantasyon hacimleri artmış ve WU-ksilanaz, WE-ksilanaza kıyasla SDS sedimantasyon hacminde belirgin biçimde daha yüksek artış sağlamıştır.89
  82. Ksilanaz derişimi arttıkça arabinoksilan hidrolizine bağlı olarak ürünlerin sertlik, yapışkanlık ve çiğnenebilirlik değerleri anlamlı düzeyde azalmıştır (p < 0,05).34
  83. Haros, Rosell ve Benedito'nun çalışmasında nişasta dışı polisakkarit parçalayan enzimler (selülaz, ksilanaz, β-glukanaz) ekmek içinin sertliğini, sakızımsılığını ve çiğnenme direncini düşürdü; başlangıç sertliğini azaltıp saklamada sertleşmenin hızını yavaşlatarak bayatlama etkisini azalttı.90
  84. Bazı araştırmacılar ksilanazın arabinoksilanları glutenden uzaklaştırdığına dair bir kanıt bulmadı.44
  85. Aktarılan bazı çalışmalarda una yüksek dozda ksilanaz eklemek hamur sertliğini açıkça azalttı; ksilanaz ayrıca depolama modülünü (G′) düşürme ve kayıp faktörünü (tan δ) artırma eğilimi gösterdi.45
  86. Selülazın buğday hamurunun uzayabilirliğine etkisi aktarılan çalışmalarda çelişkilidir: bir çalışmaya göre selülaz lifleri parçalayıp uzayabilirliği azaltabilir; başka bir çalışmada ise normal hamurun gelişme süresini, stabilitesini, yoğurma toleransı indeksini, uzayabilirliğini ve yapışkanlığını anlamlı derecede artırdı.46
  87. Ksilanaz inhibitörleri ekmek yapımı ve gluten-nişasta ayrımı gibi tahıl bazlı uygulamalarda ksilanazların işlevselliğini belirgin biçimde etkiler.91